Wigilia klasowa 6b i 6c

• Opublikowano: poniedziałek, 18 grudzień 2023 20:08

Dnia 12.12.2023 r. uczniowie z klasy 6b i 6c oraz ich wychowawcy, uczestniczyli w wycieczce świątecznej do Sądeckiego Bartnika. Organizatorzy zapewnili szereg świątecznych atrakcji w ramach kilkugodzinnego pobytu „Pod skrzydłami aniołów - tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe”. Po przybyciu na miejsce, klasy zostały podzielone na dwie grypy, które pod okiem przewodniczek spacerowały po Muzeum i Skansenie.

Pierwsza grupa, pobyt rozpoczęła od warsztatów pieczenia pierników miodowych w formach drewnianych i prelekcji dotyczącej zwyczajów wigilijnych w naszym regionie „Ocalmy od zapomnienia polskie obrzędy i zwyczaje świąteczne”. Uczniowie utrwalili wiedzę o tradycjach wigilijnych - np. dlaczego przystrajamy choinkę łańcuchem, jakie znaczenie mają światełka i słodkości na choince lub dlaczego nie wstajemy od wigilijnego stołu - dopóki nie zjemy wszystkich wigilijnych dań.

W tym czasie grupa druga, poznawała historię muzeum pszczelarstwa w ramach warsztatów „Aniołów bez liku, znajdziesz w Sądeckim Bartniku” i narzędzia niezbędne to wydobycia miodu z pszczelich uli.

Dzieci za pomocą inspirujących zagadek poszukiwały Aniołów ukrytych w sprzętach pszczelarskich.

Kolejno udaliśmy się do zwierzyńca po dary dla Pana Jezusa. Dzieci miały okazję skosztować tradycyjnego chlebusia z kozim serem. W Szopce Betlejemskiej, złożone zostały dary Panu Jezusowi. Dzieci mogły pogłaskać niektóre zwierzątka i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Na koniec, wszyscy razem usiedliśmy przy wielkim stole i wspólnie spożyliśmy nasze klasowe  wieczerze wigilijne oraz każde dziecko otrzymało upominek – świątecznego Anioła.

Opiekunowie: mgr Joanna Guzik, mgr Marzena Sommer, mgr Katarzyna Popiela