Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka

W dniu 17 kwietnia br. uczniowie klas szóstych a, d i e uczestniczyli w spotkaniu z byłym więźniem obozu koncentracyjnego w czasie II wojny światowej Panem por. Romanem Tarko.

Nasz gość opowiedział nam o losach więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych na podstawie przeżyć własnych i swojego znajomego – nauczyciela z Gorlic Pana Jana Dziopka więźnia obozu w Auschwitz.

Pan Roman w wieku 20 lat został aresztowany przez Niemców na terenie Norwegii i umieszczony w obozie Sachsenhausen koło Berlina. Uczniowie dowiedzieli się m.in. o warunkach obozowego życia, pracach jakie musieli wykonywać więźniowie, jakie racje żywnościowe otrzymywali więźniowie, jak traktowani byli przez obozowe władze.

Opis życia obozowego zrobił niesamowite wrażenie na słuchaczach, którzy w ciszy i skupieniu słuchali wspomnień Pana Romana Tarko. Taka postawa świadczy o dużej wrażliwości naszych uczniów. Zrozumieli jak ważna dla każdego człowieka jest wolność. 

Pod koniec spotkania zasypali gościa mnóstwem pytań, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

Pan Roman Tarko ma 94 lata i mimo, że od tamtych czasów upłynęło ponad 70 lat wojenne wspomnienia wywołują łzy w oczach. W 1974 r. wraz z żoną pojechał zobaczyć teren obozu. Nie było tam nic, stał tylko obelisk z pamiątkowym napisem „Pomnik Męczeństwa”.

I jeszcze jedna informacja – Pan Roman Tarko jest dziadkiem nauczyciela informatyki w naszej szkole Pana Pawła Tarko.