Żywa lekcja współczesnej historii

Dnia 24 stycznia 2018 r. gościem naszej szkoły był Pan Leszek Zegzda - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Odwiedził nas jako działacz opozycji w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.

Opowiadał nam m.in. o tym jak się trudno żyło w czasach komunizmu oraz jak długo trzeba było stać w kolejkach po rzeczy codziennego użytku. W tamtych czasach w sklepach był tylko ocet i zapałki. Pan Leszek opowiedział nam również o swojej opozycyjnej działalności, w którą zaangażował się jako student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pokazywał zdjęcia i pamiątki z tamtych czasów - swoją czapkę studencką, biało-czerwoną opaskę, różne wydawane nielegalnie w ówczesnych czasach ulotki i dokumenty m.in. dokument, który świadczył o przeszukaniu przez SB jego mieszkania. Pokazywał nam też list od swojej żony, który komuniści tak jak każdy list w stanie wojennym musieli przeczytać i opatrzyć pieczątką „ocenzurowane” . W 2016 r. za swoją działalność o wolną Polskę odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności, który to również mogliśmy zobaczyć.

Słuchaliśmy wspomnień Pana Leszka Zegzdy z dużym zainteresowaniem. Na koniec zadawaliśmy pytania, na które nasz gość wyczerpująco odpowiadał. Pytaliśmy m.in. o to co zostało z idei „Solidarności” z lat 80-tych, co zadecydowało, że podjął działalność opozycyjną przeciwko władzy komunistycznej, o Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, której był pomysłodawcą.

Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas VIIa, c, d oraz klasy VIa było bardzo pouczające. Była to żywa lekcja współczesnej historii naszego kraju.

Julia Batiuszczak kl. VIa