Uczniowie siódemki biorą udział w warsztatach muzealnych

Nasza szkoła od lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. W bieżącym roku szkolnym jesteśmy partnerami w realizacji projektu pt.: „Kulturotwórcze znaczenie jarmarków i targów na Sądecczyźnie – badania i popularyzacja”. 

Projekt finansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach realizacji tego projektu uczniowie klasy VIb uczestniczyli w warsztatach na temat „Mody wiejskiej i miejskiej”.

Na początku zwiedzili wystawę strojów lachowskich zarówno kobiecych jak i męskich i wysłuchali pogadanki na ten temat. Zajęcia warsztatowe poświęcone sztuce  szycia, wzornictwa, wykroju opisujące modę z terenów zachodniej Galicji. Uczestnicy warsztatów poznali historię mody z tego okresu, zobaczyli przykładowe formy, kroje, materiały jakie wykorzystywano  do tworzenia ubrań. Ich zadaniem było własnoręczne przygotowanie szablonu, wykonanie lalki i w oparciu o zdobytą wiedzę podczas zwiedzania wystawy strojów, przygotowanie własnych elementów ubioru. Wszystkie ubrania  powstawały z tkanin, kartonów, papieru, włóczki. Uczniowie świetnie sobie poradzili z zadaniem. Lalki – Sądeczanki były naprawdę wspaniałe.